Zabudowa tarasów

Latem taras jest miejscem, z którego domownicy korzystają bardzo chętnie. Niestety, gdy pogoda przestaje być sprzyjająca, staje się bezużyteczny. To można zmienić. Taras może być funkcjonalny przez cały rok, pod warunkiem jednak, że zastosowana zostanie na nim specjalna zabudowa.

W naszej części Europy ze względu na warunki klimatyczne nie ma możliwości korzystania z tarasów, pergoli czy ogrodów przez cały rok. Wiele osób potrzebuje dla komfortu swojego życia regularnego kontaktu z naturą i dużej ilości naturalnego światła, niezależnie od warunków atmosferycznych. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zabudowy tarasów czy pergoli lub wybudowanie własnego ogrodu zimowego.

Zabudowy tarasów i pergoli – Opole, ul. Walecki 11, DeemSystem

Tarasola, zabudowa tarasu

O czym warto pamiętać, wybierając zabudowę na taras?

Odpowiednio zabudowany taras to idealna przestrzeń do spędzania wolnego czasu przez cały rok. Zabudowa tarasów najczęściej wykonywana jest z drewna lub aluminium – oba rozwiązania mają swoje mocne i słabsze strony. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, by zarówno zabudowa tarasu drewniana jak i aluminiowa pasowała do otoczenia, tworząc z nim harmonijną całość.

Zabudowa aluminiowa jest lekka, odporna na działanie warunków atmosferycznych, a przy tym prezentuje się bardzo dobrze. Podobnie jak drewno, to jednak by zachowało swoją estetykę jak najdłużej, musi być odpowiednio zabezpieczone – to bardzo ważne, gdyż drewno jest materiałem niezbyt odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Niezależnie od powierzchni przeszklenia, w przypadku zabudowy tarasów najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą szyby wykonane z hartowanego szkła.

Zabudowa tarasów może być wykonywana z różnych materiałów, jednak nie wszystkie będą dawały również dobre efekty. Bardzo często spotykana jest jednak zabudowa tarasów z drewna – to rozwiązanie pasujące niemal do każdego budynku (z wyjątkiem tego wzniesionego w nowoczesnym stylu). Konstrukcja jest prosta, a montaż nieskomplikowany. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku drewnianej zabudowy tarasu najlepiej skorzystać z drewna klejonego. Ważne jest także właściwe zabezpieczenie materiału specjalnymi preparatami, które będą w dużym stopniu chroniły drewno przed zniszczeniem.

Równie popularnym rozwiązaniem jest zabudowa tarasu wykonana niemal wyłącznie ze szkła – dzięki temu niezależnie od warunków atmosferycznych z pozycji tarasu możemy zachwycać się pięknem ogrodu. W zabudowie najlepiej jest stawiać na bezpieczne i odporne szkło hartowane. Szklana zabudowa idealnie pasuję do nowoczesnych budynków, przy których wygląda elegancko. Jedyny problem w tym przypadku może stanowić czasochłonne czyszczenie.

Alternatywą dla szkła i drewna w zabudowie tarasów jest poliwęglan, tworzywo sztuczne o dużej plastyczności i przezroczystości. Choć taka zabudowa przypomina nieco szklaną, to jednak warto zaznaczyć, że w obu przypadkach mamy do czynienia z zupełnie inną funkcjonalnością.

zabudowa tarasu

Zabudowa tarasów

Zabudowa tarasu może być nie tylko praktyczna, ale i efektowna. To dzięki niemu można napawać się pięknem ogrodu niezależnie od warunków atmosferycznych. Na zabudowanym tarasie można stworzyć coś na kształt ogrodu zimowego bądź oranżerii, miejsca pełnego roślin, idealnego do wypoczynku.

Warto wspomnieć również o tym, że zabudowanie tarasu pozytywnie wpływa na bilans energetyczny, ponieważ zmniejsza straty cieplne nieruchomości oraz zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną.

Zabudowa tarasu może być szklana lub drewniana, przy czym ta pierwsza jest wybierana zdecydowanie najczęściej i pozwala zapewnić w tym miejscu najbardziej komfortowe warunki. W zależności od konstrukcji zabudowy i preferencji właścicieli, taras może zostać otwarty całkowicie lub częściowo.

Zabudowa tarasów wykonywana jest w systemie ramowym i bezramowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.